۱۳:۲۵:۲۴ - دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 261
کد خبر : 9821
گزارشی از تلاش شبانه روزی آبفا روستایی برای آبرسانی به روستاهای آذربایجان غربی
وقتی بودجه نباشد و مدیریتی در کار نباشد مردم روستاهای منطقه مرزی بورالان باید ۳۸سال پس از انقلاب از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند نباشند. اما با پیگیری های لازم و تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی قرار است آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی آب آشامیدنی را حتی به روستایی که سه […]

وقتی بودجه نباشد و مدیریتی در کار نباشد مردم روستاهای منطقه مرزی بورالان باید ۳۸سال پس از انقلاب از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند نباشند. اما با پیگیری های لازم و تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی قرار است آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی آب آشامیدنی را حتی به روستایی که سه خانوار دارد نیز برساند.

به همت روابط عمومی آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی و هماهنگی رضا امین آذر خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی خبرنگاران رسانه های استان در یک تور خبری ۴۸ساعته از نزدیک در جریان اجرای پروژه های آبرسانی به روستاهای شمال استان قرار گرفتند که گزارش آن در زیر آمده است:

سعید حسینی، مدیر طرح برنامه شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی:

در منطقه بورالان ماکو پنج ایستگاه پمپاژ داریم که ظرفیت تولید ۸۰۰مترمکعب آب را داراست که آب این ایستگاه ها از چشمه ثریا تامین می شود و طول خط لوله انتقال ۵۴ کیلومتر است که تاکنون ۴۵کیلومتر آن اجرایی شده است.

برای آب رسانی به ۱۶ روستای منطقه مرزی بورالان از صندوق توسعه ملی هزینه شده است و پروژه آب رسانی به ده روستای ملحم، علوحاجو، عجمی، علی فراش ، درهن، گل عالی، سالبند، گریک، شوریک وحاجو صورت گرفته و ساکنان این روستاها از نعمت آب آشامیدنی سالم وبهداشتی برخوردار شده اند.

۶روستای باقیمانده (سوریک، قلعه جوق، کداک، ملاحسن، کاجد وموس) نیز تا پایان سال مالی ۹۵ دارای آب آشامیدنی و بهداشتی می شوند تا ۴۸۵ خانوار با جمعیت ۲هزار و ۱۶۰ نفر از نعمت آب شریب بهداشتی بهره مند گردند.

۷۱میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این پروژه ها پیش بینی شده است که تاکنون ۴۲میلیارد ریال آن جذب و در اختیار پیمانکار قرار داده شده است تا صرف انجام این پروژه ها شود.

از ۷۱ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده برای انجام پروژه های مذکور، ۳۰میلیارد ریال آن از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است.

محمود عامری‌فر، رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلماس:

کل اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای پروژه های آب رسانی “شناتال” و “قره قشلاق” ۴۴میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال است.

مجتمع شناتال ده روستا را برای آبرسانی تحت پوشش قرار داده است که روستاهای کتبان، اصلانیک، حق وران وزنگو در هفته دولت سال ۹۴ از نعمت آب شرب بهداشتی بهره مند شده اند و سه روستای ماته خرپه، اسبشه و کهریز نیز تا دهه فجر امسال از آب شرب بهداشتی بهره مند خواهند شد.

پیش بینی شده است سه روستای گرماویچ، شناتال وبلقزن نیز تا دهه فجر سال آینده از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند شوند.

با بهره برداری کامل از پروژه آب رسانی به روستاهای تحت پوشش مجتمع شناتال آب آشامیدنی ۶۹۰خانوار با سه هزارو ۳۱۵نفر تحت پوشش تامین می شود.

مجتمع آبرسانی چهارروستایی قره قشلاق نیز دیگر پروژه آبفای روستایی سلماس است که ۴۵میلیارد ریال برای بهره برداری کامل از آن اعتبار در نظر گرفته شده است که ۳۰میلیارد ریال آن از طریق صندوق توسعه ملی تامین شده است.

دو روستای قره قشلاق و یوشلانلو در هفته دولت امسال از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند شدند و پیش بینی شده است پروژه آب رسانی دو روستای سلطان احمد و کنگرلو نیز تا دهه فجر امسال به پایان برسد.

برای آبرسانی به روستاهای این مجتمع با تحت پوشش قرار دادن یکهزارو ۴۴۱خانواروپنج هزارو۱۶۷نفر جمعیت، حفر یک حلقه چاه، ۱۰کیلومتر خط انتقال، ۳۶کیلومترشبکه توزیع ومخزن بتنی با ظرفیت ۱۰۰مترمکعب پیش بینی شده است.

“ایرج فتوره چی” بخشدار مرکزی خوی:

در برنامه آبرسانی به روستاهای خوی از صندوق توسعه ملی جذب اعتبار کرده ایم و شش روستا را از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند می کنیم.

با آبرسانی به شش روستای خوی دوهزار نفر جمعیت در ۴۰۰خانوار از آب آشامیدنی و سالم بهره مند می شوند.

بخش مرکزی خوی ۱۰۹ روستا با ۵ دهستان دارد که ۸۷هزار نفر جمعیت دارد. ۲۰روستای این بخش همچنان از سیستم آبرسانی سنتی استفاده می کنند که مردم این روستاها برای استفاده از آب هیچ پولی پرداخت نمی کنند.

آب روستاهای ملاجنود و شوربلاغ کیفیت لازم را ندارد و وضعیت آب این روستاها بحرانی است و هم اکنون به روستای ملاجنود از طریق تانکر آب رسانی می شود که امیدواریم با اجرای پروژه های آبرسانی به این روستاها مشکلات این روستاها نیز حل شود.

تبليغات