۱۷:۱۷:۳۸ - پنج شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 355
کد خبر : 9801
روستای حصار سپرغان در حسرت آب آشامیدنی
یکی از ساده ترین حقوق شهروندی برخورداری از آب آشامیدنی سالم است که از دهه‌های پیش آذربایجان غربی به آن دست پیدا کرده است. این در حالی است که برخی روستاهای استان از این نعمت الهی بی بهره هستند و هنوز آب سالم ندارند. روستای حصار سپرغان از توابع شهرستان ارومیه یکی از این روستاهاست […]

یکی از ساده ترین حقوق شهروندی برخورداری از آب آشامیدنی سالم است که از دهه‌های پیش آذربایجان غربی به آن دست پیدا کرده است. این در حالی است که برخی روستاهای استان از این نعمت الهی بی بهره هستند و هنوز آب سالم ندارند. روستای حصار سپرغان از توابع شهرستان ارومیه یکی از این روستاهاست که از نعمت آب آشامیدنی سالم بی بهره است. این موضوع از سوی یکی ازاهالی روستا و در تماس تلفنی با دفتر روزنامه همشهری مطرح شد.

آب سالم؛ حق مردم روستا
یکی از اهالی روستای حصار سپرغان درباره وضعیت آب‌ آشامیدنی این روستا گفت: متاسفانه وضعیت آب روستای ما جالب نیست و برای تهیه آب آشامیدنی سالم باید مشکلات زیادی تحمل کنیم.
«باقر ابراهیمی» در ادامه اظهار کرد: در فصل‌های بهار و تابستان می‌توانیم به روستاهای اطراف رفته و مقداری آب برای مصارف مختلف بیاوریم اما در فصل‌های پاییز و زمستان به سختی می‌توان  به روستاهای اطراف رفت. بنابر این در بسیاری از مواقع مجبور به استفاده از آب ناسالم هستیم.
وی با بیان این که بهره مندی از آب آشامیدنی سالم حق همه مردم است، ابراز کرد: مردم روستای حصار سپرغان از نبود آب آشامیدنی سالم گلایه‌مند هستند. این در حالی است که روستاهای  اطراف ما می‌توانند به راحتی از آب سالم استفاده کنند.ابراهیمی افزود: مسئولان باید توجه بیشتری به تامین آب آشامیدنی سالم برای روستای حصار سپرغان کنند تا مردم این روستا نیز بتوانند پس از گذشت سالیان بسیار از این نعمت الهی بهره بگیرند.

بروز بیماری‌های مختلف در روستای حصار سپرغان
«ترلان جهانگیری» یکی دیگر از اهالی روستای حصار سپرغان است که درباره مشکلات نبود آب آشامیدنی به خبرنگار همشهری گفت: متاسفانه سال‌های بسیاری است که آب آشامیدنی سالم نداریم.وی با بیان این‌که آب آشامیدنی ناسالم موجب بروز بیماری‌های مختلف برای اهالی این روستا شده است، افزود: فاصله روستای حصار سپرغان با روستاهای اطراف تقریبا کم است اما تعداد بیماران این روستا از روستاهای اطراف بسیار بیشتر بوده و به عقیده بنده می‌توان دلیل این موضوع را نبود آب آشامیدنی سالم دانست.
جهانگیری درباره سختی‌های تهیه آب نیز توضیح داد: خانواده‌هایی که می‌توانند به روستاهای اطراف رفته و آب تهیه کنند، بیشتر روزهای سال آب سالم دارند اما خانواده‌ای مانند ما که وسیله نقلیه ندارند مجبورند شرایط موجود را تحمل کرده و از آب آلوده و کدر به جای آب سالم استفاده کنند.با شنیدن گلایه‌های اهالی روستای حصر سپرغان درباره نبود آب آشامیدنی سالم در این روستا موضوع را ازمسئول مربوط پیگیری کردیم.

روستایی خارج از محدوده آب و فاضلاب
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ارومیه درباره مشکل نبود آب سالم در روستای حصار سپرغان گفت: این روستا در محدوده تحت پوشش اداره آب و فاضلاب روستایی ارومیه نیست با وجود این اقداماتی به منظور لوله کشی در آنجا انجام می‌شود.«صابر خسروزاده» در ادامه ابراز کرد: باید به این نکته توجه کرد که تاسیسات لوله کشی، عمر مفید خود را از دست داده اند. به همین دلیل متاسفانه آب روستای حصار سپرغان ناسالم است.
وی درباره تخصیص نیافتن اعتبار لازم به منظور بازسازی لوله‌های آب روستای حصار سپرغان اظهار کرد: برای اجرایی شدن یک پروژه ابتدا باید آن پروژه تعریف شود تا پس از آن اعتبار لازم تخصیص یابد که در این مورد هنوز پروژه ای تعریف نشده است.
خسروزاده ادامه داد: اداره آب و فاضلاب روستایی ارومیه تمام تلاش خود را به منظور انتقال آب سالم به روستای حصار سپرغان انجام می‌دهد تا مردم این روستا نیز بتوانند از نعمت آب سالم بهره ببرند.
روستای حصار سپرغان ارومیه واقع در جاده شهید کلانتری است که علاوه بر نبود آب آشامیدنی سالم خطر خشکی دریاچه ارومیه نیز  اهالی این روستا را تهدید می‌کند.

تبليغات