۱۷:۴۵:۲۴ - شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 339
کد خبر : 9709
عدم رعایت مسائل ایمنی باعث فوت یک نفر در گودبرداری اخیر شد/ هر خانواده، یک امدادگر!
به گزارش ندای موج به نقل از آناج:مسئله گود برداری‌های غیر مجازی و ریزش آوار مدتی است به عنوان یک موضوع مهم در ارومیه مطرح است و برخورد و نجات زیر آوارماندگان از مهمترین مسائل بحران به شمار می رود؛ بعد از انتشار خبر ریزش ساختمان های مجاور در یک گود برداری ارومیه ، گفت‌وگویی با علی […]

به گزارش ندای موج به نقل از آناج:مسئله گود برداری‌های غیر مجازی و ریزش آوار مدتی است به عنوان یک موضوع مهم در ارومیه مطرح است و برخورد و نجات زیر آوارماندگان از مهمترین مسائل بحران به شمار می رود؛ بعد از انتشار خبر ریزش ساختمان های مجاور در یک گود برداری ارومیه ، گفت‌وگویی با علی اکبر جوانمرد رئیس جمعیت هلال احمر ارومیه انجام گرفته است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

آناج: در مورد گود برداریهای غیر مجاز و عواقب ناشی از آن توضیحاتی ارائه فرمایید.

بحث آوار به ساخت و سازها و گود برداریهای بافت فرسوده و قدیمی شهر مربوط می شود. سازمان مدیرت بحران ؛ چندی از دستگاه‌ها وادارات را در این امر مسئول قرار داده است که هلال احمر نیز که ذات آن کمک رسانی و نجات مردم و افراد در حوادث است در ریزش آوارها نشان داده که از نظر پرسنلی و تجهیزات، مدیرت خوبی داشته که این امر در زلزله اخیر وان و ورزقان کاملا مشهود بود.

عصر روز گذشته در ارومیه یک گود برداری غیر اصولی انجام گرفته  که اصول مهندسی آن رعایت نشده و سیستم حفاظت برای منطقه انجام نگرفته  یا ضعیف بوده است که باعث مصدومیت ۳نفر وفوت ۱ نفر دیگرشد.

امکان گسترش این فاجعه بطرف خیابان اطراف نیز وجود داشت که اگر حفاری عمیق تر بود به خانه های مجاور نیز سرایت می کرد. در طی این حادثه  ممکن بود افرادی که در حال تردد از خیابان بوده و یا آپارتمان‌های مجاور این گود برداری  نیز دچار حادثه شوند.

آناج : گروه‌های امداد رسان در چه میزان زمانی در صحنه حاضر می شوند؟

خوشبختانه جمعیت هلال احمر، نیروهای اورژانس و آتش نشانی در اسرع وقت در حوادث حضور می یابند و مشکلی در رسیدن به سر وقوع حوادث نداریم. در قضیه گود برداری غیر اصولی اخیر نیز اکیپ ارسالی در کمترین زمان ممکن در سر صحنه حضور یافته بود.

به غیر از گود برداری‌ها؛ شنا کردن در سد شهر چایی سالانه ۵ الی ۶ نفر قربانی دارد؛ ما باید با فرهنگ سازی دربین مردم تلفات را کاهش دهیم و مردم به آن بینش برسند که با شنا کردن در رودخانه ها و پشت سد باعث به خطر انداختن جان خود می شوند.

تا به حال با هیچ مشکلی در امر خدمت و کمک رسانی به مردم مواجه نشده ایم اما باید بحران های بزرگ در آینده را پیش بینی کرده و ناوگان را با تجهیزات جدید بروز رسانی کنیم و از پرسنل فداکار و ایثارگر استفاده نماییم .

آناج: در مورد بحث سدها و مناطق ممنوع برای شنا که در مدت تابستان خبرهای تلخی از آن شنیدیم آیا جمعیت هلال احمر برنامه خاصی برای این مکان ها داشته و دارد؟

از لحاظ قانونی شنا کردن در پشت سدها ممنوع است چرا که این آب برای شرب مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید ارگان یا پایگاهی برای نظارت به این مشکلات باشد. در این مقوله ما هیچ وظیفه ای نداریم و محل نظارت هلال احمر ایجاد پایگاه امداد ساحلی در مناطق مجاز شنا مانند دریاچه ارومیه است در مناطق غیر مجازی همچون سد ها که ماهیتاً برای شنا نیست هیچ جایگاه امدادی وجود ندارد. به حیطه سد ها و رودخانه‌ها نیز آب منطقه ای و وزارت نیرو رسیدگی میکند.

در مناطق مجاز شنا نیز مردم باید حد فاصل را رعایت نمایند به عنوان مثال کسانی که به فشار خون و بیماری های قلبی مبتلا هستند نباید فواصلی طولانی در دریاچه ارومیه طی نمایند چرا که این حرکت می تاند ضربه ای به جسم و جان آنها بزند.

آناج : و اما سخن اخرتان با مخاطبان و البته با توجه به نزدیکی ایام سردسیری و پاییز و زمستان؟

برنامه ای که جمعیت هلال احمر آن را پیشنهاد داشته و اکنون توانسته آن را تا حدودی پیاده سازی نماید ، تحقق هر خانواده یک امدادگر است که بتواند در مواقع بحران و خطر هم خود و خانواده خود را نجات داده و پیشامد های محل زندگی خود را نیز حل و فصل نماید تا یاری رسان مردم در مواقع بحران و نیاز به امداد و نجات باشد.

درب جمعیت هلال احمر برای آموزش رایگان برای عموم مردم همیشه باز است و این فرهنگ باید تبلیغ و ترویج داده شود تا همه از توصیه های امدادی بهره مند شده و بتوانند در مواقع ضروری خود نجات دهنده هم نوعانشان باشند.

در ایام پاییز و زمستان که به این فصل ها نزدیک می شویم توصیه های ما در جمعیت هلال احمر این است که مردم مسائل ایمنی را برای حفظ جان خود رعایت نمایند در این ایام در صورت بارندگی های شدید ، برف و سایر نعمت های الهی اگر مسافرت ضروری نباشد از منزل خارج نشده و یا با رعایت کامل مسائل ایمنی در اضطرار انجام گیرد تا بتوانیم جامعه ای سالم داشته باشیم.

رعایت نکات و اصول ایمنی توسط خود مردم می تواند به بیشترین نحو احتمال وقوع حوادث متعدد را کاهش دهد بر فرض مثال در جوی آب ها و کانال های آن با رعایت نظافت گاهاً می توان از یک سیل و آبگرفتگی جلوگیری کرد.

تبليغات