۱۷:۱۸:۱۷ - چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 304
کد خبر : 9658
معاون سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی در گفت‌وگوبا تسنیم:
۱۳۰۰ آمارگیر و کارشناس در سرشماری آذربایجان غربی به‌کارگیری می‌شود
ندای موج:به تشریح چگونگی برگزاری سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در آذربایجان غربی پرداخت و اظهار داشت: معاونت آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه قبل از احیاء این سازمان نیز با نام دفتر آمار و اطلاعات در استانداری مستقر بود و به وظایف مختلف خود عمل می‌کرد و امسال نیز طبق روال دوره‌های […]

ندای موج:به تشریح چگونگی برگزاری سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در آذربایجان غربی پرداخت و اظهار داشت: معاونت آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه قبل از احیاء این سازمان نیز با نام دفتر آمار و اطلاعات در استانداری مستقر بود و به وظایف مختلف خود عمل می‌کرد و امسال نیز طبق روال دوره‌های پیشین در سرشماری نفوس و مسکن به ماموریتهای خود عمل می‌کند.

یوسف زاده افزود: برای انجام این آمارگیری در آذربایجان غربی یک هزار و ۳۰۰ نفر فعالیت خواهند داشت که ۸۷۰ نفر به آمارگیری و ۱۵۱ نفر نیز به صورت کارشناس مسئول اجرایی و بقیه در سایر رده‌های اجرایی در سطح استان به فعالیت می‌پردازند.

وی بیان کرد: برای جذب افراد مذکور، سامانه‌ای از طرف مرکز آمار طراحی شده که افرادی با مدرک بالای دیپلم مجاز به ثبت نام در این دوره از آمار گیری هستند که تا کنون ۵ هزار و ۵۹ نفر در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: مدرک، تجربه آمارگیری، رشته تحصیلی و نیز آشنایی به تبلت و فضای مجازی در گزینش افراد و پرسشگران برای فعالیت در این دوره از سرشماری مؤثر است که بعد از انتخاب این افراد به برگزاری دوره آموزشی نیز پرداخته می‌شود.

وی مهلت ثبت نام برای پرسشگران برای شرکت در این دوره از آمارگیری را تا ۲۸ شهریور عنوان کرد و گفت: به سبب وجود مشکل اشتغال در جامعه علاقه مندی برای ثبت نام در این سایت زیاد بوده و افراد زیادی با مدارک فوق لیسانس و دکترا در این دوره ثبت نام کرده‌اند اما از این تعداد حدود یک پنجم جذب اجرای طرح سرشماری می‌شوند.

یوسف زاده اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های مرکز آمار فقط عوامل اجرایی تأیید شده سرشماری  توسط مرکز آمار ایران می‌توانند به اطلاعات تکمیل شده ماموران دسترسی داشته باشند و تمهیدات لازم برای حفاظت از آمار دریافت شده توسط آمارگیران توسط مرکز آمار ایران اندیشیده شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی با بیان اینکه از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان نیز سرشماری نفوس و مسکن به صورت حضوری انجام می‌شود افزود: سرشماری اماکن خاص توسط مأموران موسسه‌ای انجام می‌شود و آمار عمومی نیز توسط ماموران سرشماری که گزینش شده و آموزش دیده هستند صورت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در آمارگیری آزمایشی اینترنتی در سال ۹۴  یک هزار و ۲۰۰ خانوار در آذربایجان غربی به صورت آزمایشی به صورت الکترونیکی سرشماری شدند که مشارکت در آن یک درصد بود و البته میانگین کشور نیز در این زمینه ۴ درصد اعلام شد در این دوره از سرشماری اگر به ۲۰ درصد هم برسد بسیار می‌تواند رضایت بخش باشد.

یوسف زاده گفت: با توجه به اینکه هزینه زیادی برای سرشماری نفوس و مسکن صرف می‌شود بنابراین از مردم تقاضا می‌شود با دقت و سرعت لازم به سؤالات پرسشگران پاسخ دهند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۳۰ میلیارد تومان در سطح کشور برای سرشماری نفوس و مسکن اعتبار درنظر گرفته شده است تصریح کرد: این اعتبار به نسبت حجم کار در استانهای مختلف کشور توزیع می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی با بیان اینکه به ازاء هر ۵ الی ۶ پرسشگر یک کارشناس مسئول در این سرشماری در نظر گرفته شده است، گفت: حدود ۱۰ درصد تبلت‌های لازم در این سرشماری از خود استان تأمین شده و بقیه توسط مرکز آمار تأمین می‌شود که بعد از پایان سرشماری به مرکز آمار مجدداً تحویل داده می‌شوند.

یوسف زاده افزود: تجهیزات اصلی مورد نیاز در این دوره از سرشماری ۲۰۰ دستگاه کامپیوتر متصل به اینترنت و ۳۵۰ دستگاه خودرو است که توسط دستگاههای اجرایی استان تأمین می‌شود.

تبليغات