۱۷:۵۴:۳۰ - چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 447
کد خبر : 2529
سردر خانه قاجاری سرحدی هنوز نفس می‌کشد+ عکس
موج نو:خانه‌ی قاجاری سرحدی در بافت تاریخی شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی شاید از این رو حائز اهمیت است که با توجه به مساحت ۸۰۰ متر مربعی و دو طبقه بودنش قابلیت تبدیل به یک موزه برای شهری را دارد که با وجود نزدیکی به یکی از مجموعه‌های ثبت جهانی ایران یعنی تخت سلیمان از […]

موج نو:خانه‌ی قاجاری سرحدی در بافت تاریخی شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی شاید از این رو حائز اهمیت است که با توجه به مساحت ۸۰۰ متر مربعی و دو طبقه بودنش قابلیت تبدیل به یک موزه برای شهری را دارد که با وجود نزدیکی به یکی از مجموعه‌های ثبت جهانی ایران یعنی تخت سلیمان از داشتن موزه محروم است.

هرچند بیش از ۵۰ درصد از بخش‌های اصلی خود را از دست داده است،‌ اما توجه به بخش‌های باقی مانده‌ی این بنای تاریخی، با توجه به تزئینات معماری از جمله آجرکاری‌هایی با رنگ‌ها و شکل‌های جذاب می‌تواند بخشی از تاریخ این شهرستان را زنده نگه دارد.

 

اما خانه ثبت ملی نشده خانه‌ی سرحدی متعلق به یکی از مالکان و زمین‌داران تکاب در دوره قاجار بود که پس از انجام اصلاحات ارضی در سال ۴۲ مالک دیگری پیدا کرد و تا سال ۷۸ بنا به اظهارات همسایگان مسکونی بود، اما پس از آن به مرور متروکه شد و سرانجام در اثر اختلاف بین وراث به وضعیت کنونی درآمد.

از سویی امیر مطلوبی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی با اشاره به این که فقط بخشی از سردر بنا باقی مانده است که باید آن را حفظ کرد می‌افزاید: ما تلاش خود را در بخش معاونت میراث فرهنگی استان برای ثبت می‌کنیم اما از سوی دیگر ورثه‌ی این بنا اصرار به تخریب و تفکیک زمین دارند، چون معتقدند موقعیت قرارگیری بنا ارزش مالی خوبی برایشان به دنبال دارد.
او در عین حال تأکید دارد:تا زمانی که ثابت نشود این بنا ارزشمند است یا خیر‌ و تاییدیه برای ثبت شدن یا نشدن آن در فهرست میراث ملی تصویب نشود، اجازه‌ی تخریب بنا را به مالکان آن نمی‌دهد.

رییس میراث فرهنگی آذربایجان غربی همچنین درباره وضعیت بافت تاریخی شهرستان تکاب و قرار گرفتن چند عنصر شاخص در این بافت می‌گوید: سعی می‌کنیم این بافت را به طور کامل حفظ کنیم، حتی در توافق با شهرداری و شورای شهر تاکیدات و ضوابط لازم برای حفظ این بافت تاریخی به تصویب رسیده است.

 

 

 

تبليغات