۹:۲۳:۴۳ - دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 16
کد خبر : 16744
قاضی‌پور مطرح کرد:
نوسان واردات و تولید خودرو در ۵ سال ابتدایی دهه ۹۰/ واردات ۸ میلیارد دلاری خودرو در پنج سال
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس،گفت: اگر ۸ میلیارد دلار در اختیارخودروسازان داخلی قرار می‌گرفت خودرو با کیفیت بهتر و با برند جدید تولید می‌شد.

به گزارش ندای موج به نقل از خبرگزاری ملت نادر قاضی‌پور ، درخصوص واردات بی‌رویه خودرو، اظهار داشت: یکی از معضلات اشتغال در کشور واردات بی‌رویه است، در سال ۹۱ حدودا ۹۲۴ هزار خودرو تولید کرده‌ایم اما ۴۵ هزار و ۹۹ خودرو وارد کشور شده.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال ۹۲ با کاهش ۲۰ درصدی تولید مواجه شدیم که ۷۰۰ و ۳۷هزار خودرو تولید شد، گفت: در این سال علی رغم کاهش تولید شاهد رشد واردات بودیم که ۷۸هزار ۶۷۳ دستگاه خودرو وارد کشور شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال ۹۳ تولید خودرو در کشور ۵۲درصد رشد کرد و میزان آن به معادل ۱ میلیون ۱۳۱هزار دستگاه خودرو رسید، ادامه داد: در این شرایط نیز همچنان واردات خودرو افزایش پیدا کرد، در این سال با واردات ۱۰۳ هزار و ۲۴۷ دستگاه خودرو شاهد بیشترین واردات بودیم.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۴ کاهش تولید ۱۳ و نیم درصدی خودرو را تجربه کردیم که میزان تولید در این سال ۹۰۰ و ۷۸ هزار خودرو تولید شد، عنوان کرد: در این سال کاهش۵۰درصدی واردات خودرو را داشتیم که ۵۱ هزار ۳۱۶ دستگاه خودرو وارد شد، اما در سال ۹۵ رشد بسیار خوبی را در تولید خودرو داشتیم.

۱درصد از خودرو جهان در سال ۹۵ توسط ایران تولید شد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این سال ۱ میلیون و ۳۵۰هزار خودرو در کشور تولید شد و بیش از یک درصد تولید خودرو در جهان را کسب کردیم، ادامه داد: اما با این شرایط افزایش واردات خودرو را با رقمی ۷۶ هزار و ۷۱۵ شاهد بودیم که این مسئله نا مناسب بود.

واردات ۸ میلیارد دلاری خودرو در پنج سال

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه در سه‌ماهه اول سال جاری ۲۱ هزار و ۷۱۴ دستگاه خودرو به کشور وارد شده که اگر این روند ادامه پیدا کند رقمی نزدیک به ۱۰۰هزار خودرو وارد کشور می‌شود، عنوان کرد: به‌صورت مجموع از سال ۹۱ تا ۹۵ حدودا ۸ میلیارد دلار خودرو وارد کشور شده است.

وی ادامه داد: اگر این ۸ میلیارد دلار را در اختیار گروه‌های سایپا و ایران‌خودرو قرار می‌گرفت خودرو با کیفیت بهتر و با برند جدبد تولید می‌شد، اعتقاد داریم برای وزرا پورشه سوار ماشین خوب و میلیاردی تولید کنیم اما در کنار این مسئله باید برای کشاورزان و کارگران خودرو سبک و مناسب تولید شود.

امارات بزرگ‌ترین صادرکننده خودرو به ایران

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشور امارات که بر سر سه جزیره گاهی صحبت‌هایی می‌کند در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ بیشترین خودرو را به کشور ما صادر کرده است، اضافه کرد: در شرایطی که این کشور  با هماهنگی عربستان بر علیه کشور ما اقدام می‌کند.

امارات و کویت دلال‌های واردات خودرو به کشور ایران

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره بر تولید ملی و ایجاد اشتغال تاکید و چندین بار در بیانات خود تلویحا واردات خودرو را نکوهش کرده است چرا واردات همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: درحال حاضر بیشترین واردات خودرو به کشور ما از کشورهای امارات، کره جنوبی و کویت است، کشورهای امارات و کویت تولید کننده نیستند تنها دلال واردات خودروهای آمریکایی به کشور ما هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان، خاطرنشان کرد: واردات بی‌رویه علی‌رغم اینکه ارز را کشور خارج و کشور تبدیل به گورستان خودروهای آمریکایی می‌کند انرژی و شکوفایی، اعتقاد، انگیزه و میهن‌پرستی را از بین می‌برد./

 

تبليغات