۹:۱۷:۴۶ - دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعداد بازدید: 26
کد خبر : 15840
سالانه ۴۰ میلیون مترمکعب پساب به دریاچه ارومیه وارد می شود
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ورود پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه یکی از راهکارهای احیای نگین آبی آذربایجان، گفت: در سال های گذشته میزان پساب وارده به دریاچه ۳۰ میلیون مترمکعب بوده و این میزان در زمان حاضر به ۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش ندای موج به نقل از ایرنا رسول اکبری افزود: از زمان آغاز به کار ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکنون ۱۰۵میلیون مترمکعب پساب از ۱۴ شهر استان به پیکره این دریاچه وارد شده است.
وی با بیان اینکه اعتبار مصوب برای اجرای برنامه های این شرکت در راستای احیای دریاچه پنج هزار میلیارد ریال بوده است، افزود: در سال های ۹۳ و ۹۴ از این میزان اعتبار، ۴۴۰ میلیارد ریال دریافت شده اما این رقم در سال ۹۵ شمسی به بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی افزود: سامانه فاضلاب گلمان ارومیه نیز ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که بعد از اتمام این طرح سالانه ۲٫۵ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده وارد دریاچه ارومیه می شود.
اکبری گفت: پساب تصفیه شده هیچ مشکل و آلودگی برای محیط زیست ندارد و خروجی پساب تصفیه شده هر روز توسط دستگاه های اجرایی کنترل می شود.
وی اضافه کرد: ظرفیت تصفیه خانه های استان از سال ۷۰ تا ۹۲ حدود ۲۰۰ هزار مترمکعب بوده که در چهار سال گذشته به ۳۰۰ هزار مترمکعب رسیده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: تصفیه خانه فاضلاب نقده با ظرفیت ۲۳ هزار مترمکعب نیز در راستای احیای دریاچه ارومیه به بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد: تاکنون ۱۴۰ کیلومتر شبکه جمع آوری و خطوط انتقال فاضلاب اجرا شده و ۳۸ هزار و ۵۰۰ مترمکعب به ظرفیت تصفیه خانه استان اضافه شده است.
اکبری با اشاره به تصفیه خانه های در دست احداث در آذربایجان غربی در راستای احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: تصفیه خانه ۶۰ هزار مترمکعبی در ارومیه با پیشرفت فیزیکی ۴۲ درصد در دست احداث است که با اتمام این طرح سالانه ۵۲ میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه منتقل می شود.
به گزارش ایرنا، ارتفاع بارش های کشور از ابتدای مهر سال گذشته تا ۱۵ خرداد سال جاری (سال آبی ۹۶ – ۹۵) به ۲۲۲ میلی متر رسیده که این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ۲ درصد کاهش داشته است.
حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از ۵۰۰ میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به ۲٫۵ میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۴ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
۴۱۲ کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
در سال های ۹۳ و ۹۴ در مجموع ۴۱۴ کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلنی به اجرا درآمده و ۱۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره برداری می رسد و سالانه ۲٫۵ میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.
تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.

تبليغات